התמודדות עם דימוי עצמי נמוך (או הערכה עצמית נמוכה)

דימוי עצמי (או הערכה עצמית) בריא הינו הכרחי על מנת להתגבר על חרדה חברתית.
חיזוק משמעותי של הדימוי העצמי יכול להיות אחד הכלים החזקים ביותר להתגבר על פוביה חברתית.

קבלת העצמי הינה קבלה של מכלול התכונות והמראה החיצוני שלך, כפי שהם משתקפים בעינייך. קבלה של עצמך מאפשרת לך את החופש לטעות. כן, מסתבר שמותר לנו לעשות טעויות! אתה לא צריך להראות מושלם בעיני אחרים כל הזמן כל עוד אתה שלם עם עצמך. שער בנפשך כיצד יכולה להשתנות רמת החרדה שלך כתוצאה מכך. האם תפחד לומר משהו טיפשי או שמא להביך את עצמך אם באמת לא היה משנה לך מה אחרים חושבים? האם היית מפחד מדחייה במצב בו היית מאמין ואוהב את עצמך עד כדי כך שביקורת רעה לא היתה פוגעת בך?

דימוי עצמי נמוך

כעת דמיין מצב שבו שום ביקורת או שיפוט מצד אדם אחר לא יכולה לפגוע ברגשותייך מאחר והדימוי העצמי שלך כבר חזק מספיק. הוא אינו זקוק לחיזוקים בשביל לעמוד בפני עצמו. תהיה לך היכולת להיות רגוע באופן תמידי ליד אנשים אחרים. תוכל לספר לאנשים בחופשיות כיצד אתה מרגיש ומה אתה חושב, להראות להם מי אתה באמת ולא הדמות שלכאורה מאחוריה אתה מסתתר. כמו כן, כתוצאה מכך תוכל ליצור קשרים חברתיים חדשים. עליך להבין זאת-כאשר אתה שלם עם מי שאתה, לא תנסה להסתיר זאת מאנשים אחרים. ללא ספק שבסביבה זאת פשוט יותר להתנהג בצורה טבעית ולתקשר עם אחרים ללא חרדה.

האם כל הדברים שנכתבו כאן קוסמים לך? האם לא דמיינת בדקות אלו עולם ללא חרדה? מקום אשר בו אתה אדון לעצמך ושום דבר לא מגביל אותך? רק שערו בנפשכם איזה פוטנציאל אדיר טמון בכל אחד ואחד מכם, וכמה החרדה עומדת לה ומפריעה בדרכם. כעת לאחר שעמדנו על הבעייה השאלה המתבקשת היא כיצד ניתן לשפר את הדימוי העצמי?

כיצד ניתן לשפר את הדימוי העצמי?

ראשית, עלינו לשפר את התקשורת עם העצמי שלנו. דמיינו כעת את חברכם הטוב, אותו אחד שאתם מקווים שהוא אכן תומך,מעודד ושניתן לסמוך עליו. אותו חבר, תפקידו להקשיב ולתמוך בך בעת צרה. כעת, כאשר אתה נמצא במצב של חרדה,מצוקה או חוסר אונים פנה אל חבר זה. דמיין את כל המילים המחזקות והחיוביות שאותו אדם מפנה אלייך. באפשרותך גם להעלות דברים אלו לכתב ולחשוב אם חבר טוב שלך היה באותו מצב כיצד היית מעודד אותו. לעיתים, כאשר כותבים דברים ולא רק מדמיינים אותם, קל יותר לעכל אותם ולהבין אותם. זה נשמע פשוט וזה אכן פשוט להפליא.

שנית, נושא שעולה לעיתים קרובות בהקשר של דימוי עצמי הוא המראה החיצוני.
מחשבות שליליות על המראה שלנו עלולות להוביל לספקות ולמתיחות שמובילות בסופו של דבר לחרדה חברתית. עדיין תוכל להתנהג בטבעיות יותר מול אנשים כאשר אתה מרגיש טוב,לפחות בצורה חלקית, לגבי המראה החיצוני שלך. בעוד יופי הוא עניין יחסי, ביטחון עצמי יהפוך אותך למושך יותר, לא ממש משנה כיצד אתה נראה. גם אם אתה סובל מדימוי עצמי נמוך, תוכל להתחיל לשנות אותו באמצעות כתיבה של דברים שאתה כן אוהב במראה שלך.

גם אם כרגע נראה לך שלא תמצא שום דבר, אנו בטוחים שחייב להיות לפחות דבר אחד שאתה אוהב בגוף או בפנים שלך, גם אם מדובר בריסים או בצורה של הציפורניים שלך! קח את הזמן והכן רשימה של דברים שאתה אוהב במראה החיצוני שלך. לאחר מכן, הכן רשימה זהה של תכונות שאתה אוהב בעצמך. זה קרוב לוודאי יראה לך קשה,אבל אם תתאמץ תופתע לגלות מכמה דברים אתה מתעלם בהפגנתיות כאשר אתה שקוע בדימוי עצמי נמוך. שמור רשימה זאת וקרא אותה כל יום, מספר פעמים ביום. חשוב מאד להתמקד בחיובי ולא בשלילי כפי שהיית רגיל עד כה.

אם הדימוי העצמי שלנו תלוי באישור מצד אנשים אחרים, אז כאשר מתרחש ההיפך, ביקורת או שליליות כלפינו, הם יפגעו מיד בדימוי העצמי שלנו. חשוב להבין שאנשים ששופטים אנשים אחרים בחומרה או מתנהגים אליהם בצורה לא נאותה סובלים הם עצמם מביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך. אם אנשים אלו היו בטוחים בעצמם, סביר להניח כי לא היו זקוקים לצבור ביטחון על גבם של אחרים. לכן לסיכום, עלינו לבנות את הדימוי העצמי שלנו מפנים ולא מבחוץ. הפסק לחפש ללא הרף אחר אישור חברתי, והתחל לפתח את הדימוי העצמי שלך. מכאן מתחיל המסע שלך.אנו מחזיקים לך אצבעות.