ספרי פסיכולוגיה מומלצים בנושא חרדה חברתית, ביישנות ודיכאון

להתמודד עם מצבי רוח

להתמודד עם מצבי רוח

ספרם של דר’ דניס גרינברגר ודר’ קריסטין א. פדסקי, הוצאת גלילה הוצאה לאור. המהדורה הראשונה של הספר יצאה לראשונה בארץ בשנת 1998, כאשר הספר היה בין הראשונים שיצאו בארץ אשר התמקד בנושא של פסיכולוגיה קוגניטיבית ופנה לקהל הרחב. הספר, מגדיר את עצמו כ”מדריך לשיפור איכות החיים על-פי הגישה הקוגניטיבית” וכשמו, כן הוא. נושאים בהם הספר עוסק: זיהוי מחשבות ודירוג עוצמתם, מחשבות אוטומטיות, חשיבה חלופית או מאוזנת, ניסויים ותוכניות פעולה, תפיסות ואמונות שורשיות, הבנת הדיכאון, הבנת החרדה, הבנת כעס,אשמה ובושה. הספר משמש גם כחוברת לעבודה עצמית ומדרבן את הקורא לבצע תרגילים רבים על מנת להתמודד עם המצב בו הוא נמצא.

בוחרים להרגיש טוב

בוחרים להרגיש טוב

ספרו של ד”ר דיוויד ד. ברנס, הוצאת מכון פסגות. אולי ה-ספר בתחומו. היה לרב-מכר גדול בארה”ב ובצדק. הספר הוא מדריך אישי נהדר לשיפור איכות החיים, לשליטה עצמית ולשחרור. בנוסף מהווה הוא כלי טיפול רב-עוצמה עבור שרויים בדיכאון ובני משפחותיהם, ועבור אנשי מקצוע שיוכלו להעשיר באמצעותו את יכולותיהם. הספר כתוב בשפה קלילה וקולחת, דבר שמעצים את חווית הקורא. נושאים בהם הספר עוסק: כיצד לאבחן מצבי רוח, עיוותי חשיבה, הערכה עצמית -נקודת הזינוק, רגשי אשמה וחרטה, התמכרות לאישור חברתי, איך מתמודדים עם חוסר ישע ודחפי התאבדות. מומלץ לבחון את “מבדק הדיכאון של ברנס” ולבחון באמצעותו את השינוי החל במשך הזמן.

מחשבות ורגשות

מחשבות ורגשות-הבסיס לצמיחה אישית

ספרם של ד”ר מתיו מקיי, ד”ר מרתה דיוויס ופטריק פנינג, הוצאת פוקוס. ד'”ר אהרון בק כתב על הספר: “ספר המשופע בטכניקות שיטתיות לעבודה על מגוון של בעיות נפוצות. כתוב בשפה פשוטה וידידותית, להנאתם של אנשי המקצוע והציבור הרחב”. ד”ר תומס קש מוסיף: “למקצוענים ולקהל הרחב. ספר עבודה נפלא, שכמו מורה חכם, יכול לעזור ביצירת שינוי חיובי”. נושאים בהם הספר עוסק: זיהוי מחשבות אוטומטיות, שינוי מחשבות מגבילות, שליטה בדאגה, הרפיה, הצפה, התמודדות בעזרת דמיון מודרך , שינוי אמונות בסיסיות, התמודדות במהלך חשיפה. מומלצים במיוחד בפרקים בנושא דמיון מודרך ובנושא חשיפה.

dying of embarrassment

Dying of Embarrassment: Help for Social Anxiety & Phobia

ספרם של ד”ר מרקווי, ד”ר צ’רמין, ד”ר פולארד וד”ר פלין, ניתן להשיג באנגלית בלבד. מרשימת הספרים שכאן זהו הספר היחיד שעוסק בחרדה חברתית בצורה ישירה ומעמיקה. החיסרון היחיד שלו הוא שאין לו תרגום לעברית, אך עם זאת האנגלית בו לא קשה במיוחד. ד”ר ברברה פלמינג ממליצה על הספר: “ספר זה מכיל בתוכו תוכנית של צעד אחד צעד לעזור לסובלים מחרדה חברתית. מאורגן ומעוגן היטב במחקר המדעי האחרון, ספר זה מומלץ גם לקליניקות שמטפלות בהפרעות חרדה. מומלץ בחום! “. נושאים בהם הספר עוסק: לימוד כלים להתמודד עם הפחד מדחיה, דירוג הפחדים, חשיפות, הגדרת מטרות ויעדים, טיפול תרופתי , כיצד להצליח להתמיד בתוכנית בלי להתייאש.

anxiety&panic attacks

Anxiety & Panic Attacks: Their Cause and Cure

ספרו של רוברט הנדלי, ניתן להשיג באנגלית בלבד. אמנם הספר עוסק בכותב, שסבל בעברו מאגרופוביה, אך עם זאת הוא מומלץ לכל מי שסובל מחרדה כלשהיא, בפרט הסובלים מחרדה חברתית. גם למי שסקפטי מומלץ לקרוא את ספר זה שעוסק רבות בדמיון מודרך,במדיטציה ובהרגעות של הגוף. בנוסף הספר כולל גם את הנושאים הבאים: כיצד להתמודד עם בעיות אכילה, כיצד להתמודד בעיות עישון, כיצד להפחית את החרדה.