מחשבות אוטומטיות

מחשבות אוטומטיות הן מחשבות שעוברות באופן כמעט מיידי בראשנו, כאשר אנו קולטים פיסות מידע. פיסות מידע אלו יכולות להיות סיטואציה, זיכרון או אפילו תמונות שעוברות בראשינו באותן דקות. מחשבות אוטומטיות לרוב קורות במהירות רבה ואם לא נעשה מאמץ לאתר אותן, לרוב לא נהיה מודעים אליהן כלל.

מחשבות אוטומטיות שליליות

מחשבות אוטומטיות מעוררות רגשות, בדרך כלל שליליים, שגורמים כתוצאה מכך גם לשינוי בדפוסי ההתנהגות. לדוגמא, בחורשחושש מדייטים יחשוב “היא לא תהיה מעוניינת בי”, “אני משעמם”, “אני לוזר”. כתוצאה מכך עלולים לעלות רגשות כגון חרדה ובושה, שבפועל ייגרמו לאותו אדם להיות סגור מהרגיל ולהראות מתוח. נוצרת סיטואציה של נבואה שמגשימה את עצמה.

יש לנו מחשבות אוטמטיות עבור כל דבר שמתרחש בסביבתנו- עבור דברים הכי טריוויאליים ובנאליים שקיימים. לדוגמא, אם קבעת פגישה עם חבר לאכול ארוחת צהריים יום למחרת. כמה שעות לפני הפגישה אתה מקבל הודעת SMS שהוא לא יוכל להגיע. אלו מחשבות אוטומטיות אתה חושב שיכולים להיווצר בעקבות מקרה זה? המחשבות האוטומטיות שלנו מושפעות מאד מהאירועים אותם אנו חווים במהלך חיינו, ובמידת הרגישות שלנו אליהם.

זיהוי מחשבות אוטומטיות שליליות ואיך משנים אותן?

הרבה פעמים יכולה להיווצר סיטואציה אשר בה כמה אנשים שונים יפרשו אותה בצורה אחרת לגמרי. דוגמא לכך: סטודנט שנכשל במבחן שהיה לו. אדם א’ יחשוב: “אני כזה טיפש! אני לעולם לא אצליח לסיים את התואר! זאת הוכחה לכך שאני לא מוצלח!”. אדם ב’ יחשוב: “אני אראה להם מה זה! בגלל שנכשלתי אני בפעם הבאה אלמד פי 2 יותר טוב ואקבל את הציון הכי גבוה בכיתה.” אדם ג’ יחשוב: “המרצה הזה חוצפן! הוא כתב מבחן קשה במיוחד בכוונה על מנת שאני וכל שאר הסטודנטים ייכשלו! זה לא פייר.”

מקרה אחד, 3 מחשבות שונות בתכלית. האם תוכל לשער מהי המחשבה הבריאה ביותר? אדם א’ יחוש תחושות של עצב, כישלון אולי אפילו דיכאון. אדם ב’ יחוש ביטחון, חוזק, אופטימיות, גאווה. אדם ג’ יחוש בעיקר כעס ומרמור. האם יש לך ספק מה היא המחשבה הכי בריאה על מנת להתמודד עם הסיטואציה?

כפי שניתן לראות, מחשבות אוטומטיות אינן בהכרח שליליות. הן בהחלט תלויות בניסיון העבר של אותו אדם. אך אם מישהו סובל מהפרעת חרדה חברתית , כך גדלים הסיכויים שהמחשבות האוטומטיות שלו יהיו יותר שליליות ופחות חיוביות.

בכך שנשנה את מחשבות אלו ונהפוך אותן ליותר חיוביות ופחות פסימיות, כך גם החוויה שלנו תשתנה. לא רק שרגשותינו יהפכו לחיוביים יותר, לעיתים זה יכול לשנות לגמרי את איך שאנו מתנהגים באותה סיטואציה. מהי מילת הקסם במקרה זה? דפי מחשבות כמובן!